Av Tüfeklerinde Güvenlik  

Avda ve av silahlarında güvenlik, üzerinde durulması gereken ilk konudur. Olmazsa olmaz şartlardan biri de dikkattir. Dikkatsizlik daima sabırsızlığı yanında taşır. Önünüzden kaçan bir tavşan veya yere yakın uçan bir bıldırcına sabırsız yapılacak bir atış karşınızda veya hizanızda bulunan bir arkadaşınızı vurmanıza sebep olabilir. Eve silahı getirmeden önce kilitli bir dolabın alınması gerekir. Çocuklar çok meraklıdır ve günü müzde internet, bilgisayar oyunları ve televizyonlardan tüfeği yaşlarından önce tanımaktadırlar. Silah ve tehlikeleri konusunda çocuklara mutlaka bilgi verilmelidir.

Silah satın alırken emniyet ve kilit sistemleri mutlaka incelenmelidir. Günümüzde bayiden satın alınacak tüfeklerde böyle bir hatanın olabilmesi son derece düşük bir olasılıktır. Ancak ikinci el alınacak silahlarda mutlaka emniyet ve kilit sistemleri kontrol edilmelidir. Kurma mandalı, çiftelerde laçka olup olmadığı, namlu içinin korozyonlu olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Tüfek kundağından koltuk altına sıkıştırılarak tek elle sağa sola sallanarak boşluklar (laçka) olup olmadığı kontrol edilir. Tüfek kurulup emniyete alınır. Emniyette iken tetik çekilir. Tetik düşerse emniyet çalışmıyor demektir. Yarı otomatik tüfeklerde tüfeğin çalışıp çalışmadığı araziye çıkıp atış yapılmadan anlaşılmaz. Fişek kıstırmak ya da fişek dikmek olarak tabir edilen bir sefer atış yapıp ikinci fişeği kurma koluyla namlu arasına diken tüfekler avın kaçırılmasına neden olabilir. Domuz avında birinci atışta yaralanan bir yaban domuzunun saldırısına uğranabilir.

Avda önemli olan başka bir konu tüfeğin taşınmasıdır. Tüfek doldurulmadan önce mutlaka namlu içine bakılmalıdır. Eski avcıların “içinde bir örümcek yuvası olsa bile tüfek patlayabilir” öğüdü kesinlikle unutulmamalıdır. Dolu tüfekle kesinlikle hendek, çit gibi yerlerden geçmeye kalkışılmamalıdır. Çalılık yerlerde avlanırken tüfek tek elde sallanarak taşınmaz. Tetik arasına girecek bir ağaç veya çalı dalı tetiği düşürebilir ve önünüzdeki arkadaşınızı vurabilirsiniz. Tüfeği omuzda kayışla taşımak da sakıncalıdır. Bu şekilde yürürken kalkacak bir kuş panik yaratabilir. Tüfeği omuzdan alırken ceketinizin ucuna elinize takılacak tetik kazalara sebep olur. Avda en iyi emniyet çiftelerde kırık olarak kolda taşımak, bu yapılamıyorsa avcı yanına varırken kırık olarak gitmektir. Yarı otomatik silahlarda ise kurma kolu açık olarak avcı yanına gitmektir. Köpek fermasında bile olsa tüfek omuzlanırken kesinlikle parmak tetikte olmamalıdır. Tüfek omuzlanırken parmak farkında olmadan tetiği çekebilir. Köpekle birlikte araca binmeyiniz. “Emniyet kapalı, bir şey olmaz”;, “Şeytan doldurmuş” gibi sözlerin arkasına asla saklanmayın. Tüfeği dolduran daima insandır.